آمارهای اعلامی از صنعت فرش کرمانشاه حاکی از شناخت ناقص مسئولان از این حوزه است و همین موضوع شاید مانع تحقق وعده‌های خوش سال ۹۵ و تکمیل چرخه پشم تا فرش شود؛ چرخه‌ای که اگر راه بیفتد گام محکمی در مهار بیکاری استان است.

رئیس و معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، آمار فرش باف های استان را به ترتیب ۵۴ و ۵۰ هزار نفر اعلام کرده اند و معاون امور اقتصادی و منابع استانداری کرمانشاه هم وعده پنج برابر کردن این رقم ها را داده است اما از سوی دیگر آمار قالی بافان بیمه شده روز به روز کمتر می شود.
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفته است: از ۲۴ هزار قالیبافی که به سازمان تامین اجتماعی معرفی کرده ایم، تاکنون کمتر از ۱۴ هزار نفر بیمه شده اند که بخشی از آنها هم ریزش پیدا کرده اند.
هاشم پیراینده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سقف بیمه قالیبافان فعلا همین ۱۴ هزار نفر است اما ما از طریق وزارتخانه و استانداری در تلاشیم که تعداد بیمه شوندگان را افزایش دهیم.
همچنین آنچنان که معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ۲۱ اردیبهشت در کار گروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بیان کرد، آمار بیمه شدگان صنعت فرش بافی استان در یکی ۲ سال اخیر از ۱۴ به ۱۰ هزار نفر کاهش یافته است.
رضا رحیمی، دلیل این کاهش قابل توجه را بیان نکرد اما به گفته پیراینده، سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که از پذیرش افراد جدید معذور است و از فعالیت بیمه شده‌های سابق هم بازدید می کند تا در صورت فعال نبودن، بیمه آنها را لغو و در عوض فرد جدیدی را جایگزین کند.
با توجه به اتفاق هایی که در حوزه بیمه قالی بافی افتاده است، برخی فعالان صنایع دستی سختگیری تامین اجتماعی را تا حدودی قابل پذیرش می دانند.
نایب رئیس مجمع ملی هنرمندان و صنعتگران کشور در این باره گفت: از صد درصد بیمه ای که به قالی بافان تعلق گرفته حدود ۴۶ درصد انحراف پیدا کرده است؛ یعنی با توجه به امتیازهای بیمه قالی بافی، برخی صاحبان مشاغل دیگر همچون راننده اتوبوس، آرایشگر و راننده تاکسی با استفاده از رانت، ‌خود را تحت پوشش این بیمه قرار داده اند.
فیروز ناصری هرسینی عنوان کرد: طرح راستی آزمایی و غربالگری قالی بافان هم به نتیجه نرسیده زیرا تلاش برای حذف بیمه شده های غیرمرتبط تاکنون تنها ۲ درصد موفق بوده است.